Göz Estetiği ve Cerrahisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

8 Ocak 2022
Admin

Göz Estetiği ve Cerrahisi

Göz çevresinin görünümü kişinin imajı için en önemli bölgedir. Bu bölgedeki asimetri, kırışıklık, torbalanma, sarkma gibi değişiklikler cerrahi olarak düzeltilerek kişiye daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırılabilmektedir. Hafif durumlarda cerrahiye gerek kalmadan dolgu maddeleri de bu konuda bize yardımcı olmaktadır.
Günümüzde göz altında yapısal veya yaşa bağlı olarak gelişen torbalanmalar estetik ameliyat'la ortadan kaldırılmakta, daha genç ve sağlıklı bir görünüm sağlanabilmektedir.
Göz kapağı düşüklüğü (Ptosis) üst göz kapağının aşağı doğru yer değiştirmesidir. Doğuştan olabildiği gibi, yaralanmalara veya yaşlanmaya bağlı olarak görülebilir. Nadiren bazı sinir ve kas hastalıklarının belirtisi olabilir. Ptosis’in nedeni, göz kapağı'nı yukarı kaldıran kasın az çalışması veya hiç çalışmamasıdır. Ameliyat şekli de kasın çalışma miktarına göre değişir. Günümüzde bebeklerde ve çocuklarda da kapak düşüklüğü ameliyat'ları yapılabilmektedir..
Entropium, göz kapağı'nın içe doğru dönmesidir. Çoğu kez yaşlanmaya bağlı olarak görülür. Ayrıca yaralanmalar, alt göz kapağında aşırı kasılma sonucu veya doğuştan görülebilir. Kirpikler göze doğru döndüğü için tahrişe bağlı batma, sulanma, kornea'da erozyona neden olur. Ektropium, göz kapağının dışa doğru dönmesidir. Yaşlılık, felçler, alerjik, yaralanmalar sonucu dokuların çekmesi ve nadiren doğuştan görülür. Göz kapağı kapanamadığı için gözde kuruma ve ileri dönemde yaralar görülür. Tedavisi ameliyattır. Xanthelasma denen kapak şekil bozukluğunda özellikle üst kapaklarda sarı renkli plaklar görülür. Hastalar diabet ve klesterol yönünden araştırılmalıdır.
Gözyaşının görevi göz'ümüzü ıslatıp gerekli kayganlığı sağlamak ve göz içindeki yabancı maddeleri temizlemektir. Gözyaşı, gözyaşı kanalı ile buruna akar. Gözyaşı kanal sistemi, alt ve üst kapaklarda birer delik (punktum)ve kanalcık ile başlayıp, gözyaşı kesesine ve daha sonra ince bir kanalla buruna açılır. Bu sistemin en önemli hastalığı gözyaşı kanal tıkanıklığı'dır. Göz'de devamlı yaşarma, çapaklanma, kızarıklık ve bazen kese bölgesinde (burun kökünde) ağrılı şişlik en önemli belirtileridir. Kanal tıkanıklığı, doğuştan olabildiği gibi, ileri yaşlarda da gelişebilir. Bebeklerde doğum sırasında kapalı olan gözyaşı kanalı, ilk bir ay içinde kendiliğinden açılır. Açılma geciktiğinde sulanma ve çapaklanma gibi şikayetlere neden olur.
Bebeklerde görülen kanal tıkanıklığında doktorun önerdiği masaj yeterli gelmezse genel anestezi altında sonda ile açılır. Erişkin yaştaki kanal tıkanıklığının tek tedavi yöntemi ameliyattır. Son yıllarda ABD ve çeşitli Avrupa ülkeleriyle birlikte ülkemizde de LASER ile kanal tıkanıklığı ameliyatları yapılmaktadır. Bu yöntemde 980 nm. dalga boyundaki diode laser sistemleri kullanılmaktadır. Laser ile yapılan ameliyatta ciltten kesi yapmadan, kanalın punktum denen üst ucundan girilerek göz yaşı kesesine ulaşılır, yüksek enerjili laser ile burun kemiği ve mukoza kısa bir sürede ortadan kaldırılır ve yeni bir kanal oluşturulur. Son yıllarda ABD ve çeşitli Avrupa ülkeleriyle birlikte hastanemizde de LASER ile kanal tıkanıklığı ameliyatları yapılmaktadır. Bu yöntemde 980 nm. dalga boyundaki diode laser sistemleri kullanılmaktadır.
Cerrahi operasyonlar ile göz kapağı tümörlerinden tamamen kurtulunabileceğinizi unutmayın.
Yüz felci oluşlarda göz kapakları normal açılıp kapanamaz ve göz'ü düzgün koruyamaz. Bu durumda hem göz'ü koruyabilmek hem de daha estetik bir görünüme ulaşabilmek için felcin şiddetine bağlı olarak çeşitli göz kapağı ameliyatları yapılmaktadır.
Enfeksiyon, göz tansiyonu, şiddetli ağrı, tümör gibi nedenlerle görmeyen bir gözün alınması gerekebilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan şekil bozukluğunu gidermek için protez göz uygulanmaktadır. Daha iyi estetik görünüm için artık hareketli protez uygulamaları yapılmaktadır. Göz rengi sağlam gözün rengine uygun yapılmakta, böylece iki göz arasındaki fark anlaşılamamaktadır.
Uzun yıllar protez kullananlarda alt kapakda sarkma, göz'de çukurlaşma, yuvada daralma, göz kapağı'nda düşme, içe dönme gibi bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlarında ameliyatla düzeltilebileceğini ve daha doğal bir görünüme sahip olunabileceğini biliyor musunuz?
 
 

Göz sağlığı hakkında her türlü konuda hastanemize ulaşabilir göz sorunlarınız ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilir tedavi için süreç bilgisi öğrenebilirsiniz.

Göz Vakfı Hastaneleri Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Diğer Konulara Göz Atın
Geri Bildirim